Гай: Чому важливо враховувати попередній досвід новобранців під час мобілізації | Еспресо
Я вже неодноразово звертався до теми мобілізації, проте на цей раз не маю наміру заглиблюватися у внутрішні деталі. Натомість хочу окреслити ключові принципи, які, на мою думку, сприятимуть підвищенню її результативності.
Безумовно, в даний момент найбільша потреба існує в піхоті. Однак, лише піхотою сучасну війну не виграти.
У сучасних умовах війни перемога досягається завдяки грамотній організації та ефективному управлінню, що включає раціональне використання наявних ресурсів. Навіть якщо ворожі сили перевершують ваші за кількістю, ви можете здобути перемогу за рахунок більш ефективного застосування своїх, навіть обмежених, ресурсів.
Основним ресурсом війни є не фінанси, не бронетехніка, не безпілотники, а людський фактор.
Читайте також: Провал мобілізації як диверсія
В даний момент проводиться мобілізація. Основним критерієм для призначення на посаду в армії є військова облікова спеціальність (ВОС). Якщо особа не має досвіду служби в армії, то після проходження територіального центру комплектації (ТЦК), військово-лікарської комісії (ВЛК) та навчального центру їй автоматично присвоюється базова 100-та ВОС – стрілець.
При цьому абсолютно ігнорується життєвий досвід людини.
Але це хибна практика, що залишилась нам з совєтів.
Адже хтось 30 років працював логістом в найбільших компаніях Європи, інший був програмістом, інженером на заводі оборонпрому, юристом, судинним хірургом, реаніматологом, працював все життя на важкій техніці, був перекладачем в іноземних компаніях, зварювальником, вибухотехніком на промислових підприємствах, аналітиком тощо.
Дізнайтеся також: Про найважливіше, що потрібно зробити для фронту
У результаті якийсь кардіохірург замість медика стає солдатом у взводі, інженер замість ремонту РЕБів іде в піхоту, логіст без ВОС стає мінометником тощо.
Важливо запровадити в ТЦК практику оцінки цивільного досвіду військовозобов'язаних, що враховуватиметься при рекомендаціях для проходження ними спеціальної підготовки в навчальних центрах після завершення базової військової підготовки (БзВП), з подальшим присвоєнням відповідного ВОС. Це сприятиме тому, що діловоди залишаться діловодами, медики — медиками, а логісти — логістами, забезпечуючи піхоту якіснішою підтримкою.
Ми зобов'язані переглянути підходи до використання нашого найціннішого і найобмеженішого ресурсу, який не може бути наданий Заходом – людського потенціалу.
Витік інформації
Про автора. Мирослав Гай - багатогранна особистість: актор, волонтер, воїн Збройних Сил України, а також керівник благодійної організації "Фонд Мир та Ко".