ЗМІ повідомляють, що Павло Щербань переводить активи зі свого банку "Альянс" до компаній, пов'язаних із Росією.
Власник банку "Альянс" Павло Щербань виводить кошти із проблемної фінустанови та інвестує їх в інші бізнеси, щоб диверсифікувати власні ризики.
Про це повідомляє видання КP.UA.
Зокрема, Щербань вклав мільярди гривень у роздрібну торгівлю, нафтову логістику, аграрний сектор та інформаційні технології. Тим часом, банк "Альянс" опинився на межі банкрутства через борги та корупційні схеми, які зробили його фігурантом найгучніших кримінальних справ останніх років.
Деякі з цих бізнесів можуть мати зв'язок із російським олігархом.
У статті наголошується на двох підприємствах, акціонером яких є Щербань, із заявленим статутним капіталом у розмірі 1 мільярд гривень кожна. Це ТОВ "Навіум Нафта" (ЄДРПОУ 45172957) та ТОВ "Табакос трейд" (ЄДРПОУ 45378245), обидві компанії були створені у грудні 2023 року.
Серед видів економічної діяльності першої компанії можна виділити такі: гуртова торгівля паливом, будівництво об'єктів електропостачання, гуртова торгівля хімічними речовинами, а також здача в оренду та управління власною чи орендованою нерухомістю. Друга компанія займається, зокрема, оптовою торгівлею відходами та брухтом, роздрібною торгівлею тютюновими виробами та іншими товарами, а також надає послуги вантажного транспорту та інше.
"Очевидно, що 1 млрд грн -- це умовний статутний капітал, адже у компанії є рік, щоб його внести. Однак очевидним є масштаб, який окреслив для себе Павло Щербань: маючи 1,2 млрд грн потенційного боргу щонайменше у справі "Укренерго", він збирається інвестувати -- принаймні на папері -- 2 млрд грн у бізнеси, ніяк не повʼязані із банківським сектором", -- наголошує видання.
ТОВ "Табакос трейд" призначило директором Павла Парцевського, який заснував кілька невеликих торгових компаній. Окрім цього, він керує інтернет-магазином з продажу дронів, який належить британській офшорній фірмі EXTRA VENTURE LTD. Ця компанія, своєю чергою, зареєстрована на мешканку Французької Полінезії.
Вартим уваги є те, що обов'язки бухгалтера у цьому магазині дронів виконує Дмитро Сніцарук. Особа з такими ж ініціалами згадується як контакт замовника у системі Prozorro для АТ "Космічні системи" — нинішньої назви дочірньої компанії російської АФК Система, що належить олігарху Володимиру Євтушенкову, зазначено у матеріалі.
Щербань започаткував ще один масштабний інвестиційний проєкт — закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "АЛБ" (АТ ЗНВКІФ "АЛБ") (44991355). Цей фонд, заснований у травні 2023 року, має статутний капітал у розмірі 700 млн грн. Згідно з інформацією з Єдиного реєстру підприємств та системи YouControl, фонд інвестував у ТОВ "Альянс Діджитал" (45342575), яке фактично виконує роль аутсорсингового ІТ-відділу банку "Альянс" і є резидентом "Дія.Сіті".
"Директоркою фонду є Марина Бочарова. Це дружина Сергія Бочарова, заступника голови правління банку "Альянс" -- і бізнес-партнера Щербаня, з яким вони разом створюють "альтернативну реальність" для топ-банкірів, які не хочуть повністю втратити все, коли Нацбанк буде виводити "Альянс" з ринку. Зокрема, разом з Бочаровим Щербань є акціонером згаданого фонду "АЛБ", ІТ-компаній-розробників програмного забезпечення для банків і торгівлі "Монвел" і "Монвел Арт", по 100 млн грн на кожній. Ще одна компанія -- "Альянс Пеймент системс", куди виведено платіжний функціонал банку ... -- майже 30 млн грн", -- сказано в статті.
На думку авторів, саме ці інвестиції призвели до того, що Щербань відмовився від формального нарощення своєї частки в "Альянсі" до 25%. Крім того, на це рішення також міг вплинути скандал довкола участі "Альянсу" в кримінальній справі щодо розкрадання коштів "Укренерго" на суму понад 1,7 млрд грн, а також неодноразове невиконання нормативів НБУ, численні штрафи за участь у відмиванні коштів, звинувачення в підробці документів.
"Це повний комплект документів, який, на думку Національного банку, дозволить вивести фінансову установу з ринку", -- зазначено в статті.
Як стало відомо, заступник голови Офісу Президента Ростислав Шурма може бути "прихованим патроном" малого банку "Альянс", який останнім часом часто виявляється в центрі корупційних скандалів. Завдяки своїм близьким зв'язкам з Павлом Щербанем, головою наглядової ради банку, Шурма може відбивати "атаки" НБУ на "Альянс", а також забезпечувати банку захист від правоохоронних органів.