Російські підприємства будуть зобов'язані сплачувати податок за використання закордонного програмного забезпечення
Російський уряд планує подати до Державної Думи законопроєкт, який запроваджує спеціальний збір для компаній, що використовують програмне забезпечення іноземного походження.
Про це заявив міністр цифрового розвитку РФ Максут Шадаєв, передає The Moscow Times.
"Ми разом із Міністерством фінансів опрацюємо це питання і плануємо подати пропозицію у вересні. Як зазначив Шадаєв, дані зміни не торкнуться малого та середнього бізнесу, а також бюджетних організацій."
Як він зазначив, російські підприємства адаптувалися до життя в умовах обмежень і змогли знайти способи оновлення іноземного програмного забезпечення. Міністерство цифрового розвитку РФ планує просувати два механізми в цьому напрямку: стимулюючі податкові пільги та спеціальний збір.
Влітку минулого року прем'єр-міністр Росії Михайло Мішустін уперше запропонував запровадити обов'язкові платежі для компаній за використання іноземного програмного забезпечення, а зібрані кошти спрямовувати на підтримку вітчизняних розробників.
Тоді Мішустін стверджував, що половина отриманих коштів піде на гранти, а за рахунок другої частини формуватимуть "заставну масу" для пільгового кредитування російських розробників. Суми відрахувань він не називав.
Ініціатива розглядається в рамках законопроєкту про примусове ліцензування закордонного ПЗ. Згідно з документом, оплата ліцензій за закордонні програми, які використовує російський бізнес, буде здійснюватись за колишніми тарифами на спецрахунки типу "О" - тобто на рублеві рахунки в низці банків, передбачені указом президента Росії для розрахунку з іноземними компаніями в умовах санкційного тиску.
У разі якщо кошти, що залишилися, на рахунку не будуть затребувані правовласниками, вони будуть передані до фонду підтримки IT-галузі, наприклад в Російський фонд розвитку інформаційних технологій.
Відповідно до указу президента Росії, виданого у березні 2022 року, російські компанії, що керують критичною інфраструктурою, повинні перейти на вітчизняне програмне забезпечення до 2025 року. Восени минулого року кожна п'ята компанія заявила, що не встигає виконати це завдання у встановлений строк.
У липні цього року російські підприємці висловили невдоволення через невдачі в заміщенні імпортного програмного забезпечення.
Зокрема, маються на увазі багатофункціональні мережеві екрани наступного покоління (Next generation firewall, NGFW). Наразі у Росії відсутні ефективні аналоги подібних рішень.
Аналітики опитали понад 100 представників служб інформаційної безпеки російських компаній. 36% цих фірм налічують до 1 тис. співробітників, 45% - до 5 тис., штат ще 19% - понад 10 тис. осіб.
64% респондентів заявили про відсутність російського NGFW, який міг би повністю замінити іноземні фаєрволи, включно з тими, чиї розробники пішли з ринку після вторгнення Росії в Україну.