Чого навчив обмін Кремля "своїх" росіян на інших: Огляд пропаганди за 1 серпня


Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав фейки та наративи пропаганди за 1 серпня 2024 року.

Оригінал публікації на сайті "Центру стратегічних комунікацій" за посиланням

Москва вручну контролюватиме Інтернет, "бо нема чого"

Зранку росіянам, вибачте за банальність, не вдалося насолодитися кавою через проблеми з YouTube. Вони масово повідомляли про збої у функціонуванні платформи. Пропагандистка Маргарита Симоньян припустила, що сервіс може повністю припинити роботу в Росії.

Заглибимося в історію питання. Ще в середині липня "Ростелеком" вперше оголосив про можливе уповільнення роботи YouTube у Росії. Тоді причиною проблем назвали "погіршення якості обладнання Google у країні". Однак згодом депутат Держдуми Олександр Хінштейн зізнався, що уповільнення є штучним заходом і було вжито у відповідь на "порушення російського законодавства щодо фейкових новин з боку YouTube".

Довгий час Москва тиснула на сервіс, щоб він відновив свою пропаганду, а також закликала російських користувачів перейти з YouTube на місцеві аналоги. Проте та ж "Платформа" Симоньян не змогла досягти успіху. Через місяць після запуску відео на ній збирали лише 300-500 переглядів. Зараз "Платформа" зазначає, що це бета-версія.

Коли YouTube відмовився виконувати вимоги Москви та посилив заходи проти російської пропаганди, російська влада вдалася до більш рішучих кроків. Проте, їх однобічне мислення грає їм на шкоду. Для Кремля глобальна відеоплатформа є суто джерелом, де "іноагенти та екстремісти критикують Росію". Вони вважають, що необхідно якось вирішити цю ситуацію.

Пілотне тестування блокування YouTube виявило наявність значного невдоволення серед росіян. Для багатьох з них ця платформа стала не просто медіаресурсом, а справжньою екосистемою, де лише кілька мільйонів дивляться політичний контент, а решта насолоджується відео з котиками. Однак Кремль це не зупиняє; він діє радикально, адже не здатен впоратися з проблемою менш радикальними методами.

Росія вже потрапила до трійки лідерів світу за рівнем цензури. Але це ще не кінець. Згідно з новими змінами до закону "Про зв'язок", тепер Генпрокуратура матиме повноваження блокувати сайти і керувати трафіком, а конкретні заходи буде визначати ФСБ. Комітет Держдуми з інформаційної політики вже схвалив цей законопроєкт. Тобто інтернет в РФ стане повністю контрольованим. Як заявила Симоньян: "Ибо неча".

Росія "Герберою" вдосконалює методи вбивств українців

Окупанти взялися атакувати Україну БПЛА нового типу "Гербера". "На молекули ще не розібрали, але виглядає як економверсія "шахеда". Фанера замість композиту, мінімум компонентів, все той самий дешевий "мейд ін чіна", -- повідомив співробітник Офісу президента України Владислав Власюк.

1 серпня військовий експерт з радіотехнологій Сергій Бескрестнов повідомив, що безпілотник "Гербера" виготовлений з фанери та пінопласту, оснащений модулем GPS і польотним контролером, але не містить вибухових речовин. Він зазначив, що окупанти використовують ці дрони для виснаження української системи протиповітряної оборони. Це може призвести до подальших втрат серед мирного населення України.

НАСПРАВДІ, кількість жертв серед мирних жителів в Україні різко зросла. Особливо це, звісно, стосується мешканців прифронтових регіонів. Як підрахувала "Вёрстка" (виключно на підставі повідомлень українських регіональних адміністрацій, служби надзвичайних ситуацій, прокуратури та інших відомств), за першу половину 2024 року на підконтрольній Україні території від обстрілів загинули 806 мирних жителів, 3858 - поранені.

Ситуація для мирних жителів значно ускладнилася через масовані атаки авіабомбами. Якщо в першій половині 2023 року обстріли були поодинокими, то восени Росія значно збільшила їхню інтенсивність до 50 бомб щоденно. У жовтні та листопаді кількість авіабомб, які скидалися щомісяця, перевищила 1000 одиниць. Навесні цього року число авіабомб перевищило 3000 штук на місяць.

Як зазначає військовий оглядач з Ізраїлю Давид Шарп, масове застосування авіабомб у війні стало можливим завдяки тому, що Росія налагодила виробництво універсальних модулів планування і корекції (УМПК), які можна прикріпити до вже наявних авіабомб типу ФАБ і ОДАБ. До цього часу російська тактична авіація мала обмежене значення, оскільки для точного скидання бомб літакам необхідно було підлітати близько до цілі, що підвищувало ризики.

Російські військові здійснюють обстріли прифронтових зон за допомогою артилерії, авіаційних бомб, ракет із ЗРК С-300 і "шахедів". Додатково, вони використовують крилаті та балістичні ракети далекої дії. Тепер Росія вдосконалила свою тактику вбивства мирних українців, впроваджуючи у цей процес систему "Гербера".

Хто входить до складу нової армії Путіна

1 серпня Головнокомандувач ЗСУ Сирський заявив: "На всіх напрямках наступу противника тривають бойові дії з різним ступенем інтенсивності. Подекуди, ворог досягає незначних успіхів, проте це коштує йому великих втрат".

Чого він коштує? Зараз Росія набирає фактично нове військо (старого вже немає) - шляхом збільшення одноразових виплат контрактникам. Про що з гордістю кажуть, як представники регіональної влади, так і сам Путін, переконуючи, що кількість нових бійців тільки збільшується.

НАСПРАВДІ, брешуть. Дані МО РФ про набір контрактників у російську армію можуть бути завищені в півтора раза. Про це йдеться у спільному дослідженні розслідувальної групи Conflict Intelligence Team (CIT) і видання "Важные истории".

Журналісти та аналітики провели дослідження щодо витрат федерального бюджету, зокрема, про одноразові виплати за укладення контракту. Виявилося, що у період з осені 2022 року до квітня 2024 року ці виплати отримали близько 426 тисяч росіян. Водночас, Міністерство оборони РФ стверджує, що за цей період було набрано на 214 тисяч осіб більше.

Фальшивість даних підтверджується й іншими свідченнями. Про нестачу новобранців свідчить той факт, що регіони Російської Федерації постійно збільшують розмір "підйомних" за підписання контракту, оскільки їм встановлено відповідний план.

Сучасний основний ресурс - це ув'язнені, обвинувачені та особи з фінансовими труднощами. "Почали шукати серед тих, хто має так звані соціальні борги: аліменти, комунальні платежі. Серед набраних з волі майже половина мають борги за виконавчими провадженнями, що перевищують 50 тисяч рублів. Регіональній владі доручили залучати до контракту боржників, банкрутів, мігрантів, безробітних, підслідних та інші вразливі категорії населення", - повідомляють джерела видання.

Вражаючі дані: у першому кварталі цього року виплати за укладення контракту отримали 73,3 тисячі осіб. У той же час російські банки отримали 33 тисячі заявок на кредитні канікули від законтрактованих. Якщо припустити, що на одного з них припадає один кредит, то виходить, що борги можуть тягнутися майже за кожним другим новим військовослужбовцем.

"Восени 2022 року фронт посипався, бо не вистачало людей, і тоді Путін оголосив мобілізацію. Перших кинули без підготовки на затикання дірок у Харківській області. Зараз їх здебільшого використовують, щоб мати стійку лінію фронту, плюс багато людей потрібно на всякі тилові роботи, - кажуть аналітики CIT. - А для наступальних дій влада дійсно відкрила для себе "чудове" джерело у вигляді ось таких контрактників. Без них проводити останні м'ясні штурми, які ми бачимо останнім часом, було б дуже складно".

Ось настільки висока ціна незначних досягнень нової армії Путіна в Україні. Зеки на Донбасі вичерпалися, тепер взялися за боржників.

Пєсков не вважає убивць "ворогами Росії".

І на завершення про найгучнішу новину першого серпня - масштабний обмін між Росією, США та країнами Європи. Путін передав журналістів, правозахисників і опозиціонерів, а натомість отримав кілерів, хакерів, розвідників і диверсантів.

НАСПРАВДІ, у всій цій історії цікаві дві речі. По-перше, в той час, коли всі світові ЗМІ вже ледь не друкували список обміну, офіційна Москва грала у "таємничість" і нічого не коментувала. Цей інформаційний провал викликав навіть обурення фрік-"політолога" Маркова.

Хоча така поведінка вже давно не викликає подиву. Варто лише пригадати, як шаленіла вся Z-спільнота після операції "Тайра", яка стала першою інформаційною поразкою Росії. Згодом був Медведчук. І ось знову невдача.

По-друге, у більшості випадків до обмінного списку Путіна потрапили громадяни Росії. Тобто фактично він обміняв одних своїх громадян на інших. "Нехай всі вороги, які виїхали з Росії, залишаються там, а невороги повертаються в країну", - зазначив Пєсков. Проте й без його слів зрозуміло, що для путінського режиму найбільшим ворогом є не кілер Красіков, який убив у Берліні чеченця Зелімхана Хангошвілі, а художниця Саша Скочиленко, яка лише написала антивоєнні гасла на цінниках в магазині. Саме завдяки таким обмінам в стилі "своїх не кидаємо" стає очевидним, кого путінський режим вважає чужими.

По суті, для нього весь російський народ чужий: одна частина гине на Донбасі, виплачуючи кредити, а інша нарікає, що їй обмежили доступ до перегляду котиків на YouTube.

Related posts