Філімонов заявив, що Україна здійснила значний прорив у технологічному розвитку під час війни.


На сьогодні компанія KVERTUS є лідером у виробництві засобів радіоелектронної боротьби в Україні, забезпечуючи захист критичної інфраструктури, промислових підприємств та важливих об'єктів.

Про унікальні риси цієї лінійки продукції та її внесок у досягнення нашої спільної перемоги розповів генеральний директор компанії Kvertus Ярослав Філімонов в інтерв'ю для Еспресо. Ця бесіда відбулася в рамках спеціального проєкту "День незалежності. Світлі люди у темні часи. Бізнес".

Шановний пане Ярославе, ваша компанія працює на ринку з 2017 року. Якщо обговорювати накопичений досвід і поточну ситуацію, який саме зразок засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ) від вашої компанії користується найбільшим попитом серед Сил оборони? Також, чи укладали ви контракти з Міністерством оборони?

Передусім немає якогось одного засобу, який постійно має попит. Тому що війна дуже динамічна, дуже швидко змінюються дрони, які використовує ворог, частоти, на яких він їх застосовує, тому я можу сказати, що кожні пів року хедлайнер нашої лінійки змінюється.

Якщо говорити про сучасні виклики, то однозначно варто згадати засоби, що допомагають протидіяти FPV-дронам. Один з таких пристроїв — це Kvertus COUNTER FPV Backpack, виконаний у формі рюкзака. Якщо системи COUNTER FPV призначені для стаціонарного використання на техніці, то рюкзаки орієнтовані на мобільних користувачів, таких як сапери, медичні евакуатори чи штурмові групи. FPV-дрони наразі є однією з найбільших загроз, здатних завдавати шкоди, порівнюваної з артилерійськими обстрілами, тому ці рюкзаки є надзвичайно актуальним засобом захисту.

Коли ви усвідомлюєте, що настав момент для змін і коригування?

Ми постійно залишаємося в курсі подій. Щотижня наші команди працюють на передовій. Дві групи вирушають у різні напрямки, тестуючи наше обладнання, розробки та експериментальні засоби, які ще не були представлені публіці. Ми тісно співпрацюємо з військовими, отримуючи від них актуальну інформацію та зворотній зв'язок. Як тільки з'являються нові дрони з новими частотами, типами фіксації чи двигунами, ми одразу дізнаємося про це і починаємо моніторинг та підготовку. Коли такі дрони або частоти стають поширеними, ми вже маємо готові рішення для боротьби з ними.

Слід підкреслити, що ми розпочали здійснювати виїзди на передову рік тому. Це надає надзвичайно цінну інформацію, яку неможливо отримати, залишаючись у офісі.

Можливо, саме в цьому криється перевага українських РЕБів. Незважаючи на активну допомогу міжнародних партнерів, на полі бою працюють ваші розробники та інженери. Варто консультуватися з міжнародними партнерами та обмінюватися досвідом, щоб зрозуміти різницю між різними РЕБами.

Перш за все, будь-яке озброєння, яке виробляється в Україні, включаючи дрони та засоби радіоелектронної боротьби, демонструє високу ефективність на фронті. Це зумовлено тим, що розробка відбувається поблизу зони бойових дій. Таким чином, близькість до передової дозволяє швидше отримувати інформацію та оперативно впроваджувати зміни, що стає важливою конкурентною перевагою українських виробників.

По-друге, як би це не звучало, ця війна важлива насамперед нам, українцям, тому що ми захищаємо свою землю. Мотивація наших інженерів, розробників і тестувальників набагато вища, ніж у тих, хто надає нам допомогу. Тому зараз, безумовно, Україна здійснила значний прогрес у розвитку технологій та виробництва озброєнь. Те, що ми вже змогли масштабувати і налагодити системне виробництво, значно краще відповідає потребам фронту.

І про системне виробництво. Чи є контракти з Міноборони, замовлення і довіра чиновників до приватного бізнесу?

Звісно, ось унікалізований текст: Так, на цей момент ми вже рік співпрацюємо з державою безпосередньо, виконуючи державні оборонні замовлення. Спочатку вони були невеликі, але з часом зростали в обсягах. Хочу зазначити, що наша компанія жодного разу не підвела замовника в особі Генерального штабу, і всі отримані замовлення ми виконували достроково. Тому сьогодні ми маємо масштабні замовлення від держави, і це цілком логічно, оскільки РЕБ є критично важливим для забезпечення всіх військових на передовій.

Якщо говорити про тривалість цих угод, то в контексті радіоелектронної боротьби ситуація ускладнюється тим, що ми не можемо передбачити, яке обладнання буде актуальним через шість місяців. Тому укладати зараз контракти на трирічний термін ніхто не стане, оскільки існує ризик, що техніка, яка буде випускатися протягом трьох років, може втратити свою актуальність вже через пів року. Саме тому такі замовлення є точковими, з визначеною кількістю і конкретними термінами. Ми постачаємо це на фронт якнайшвидше, поки воно здатне виконувати свої функції.

Ви згадали про дивовижну інновацію — засіб радіоелектронної боротьби у формі рюкзаків. Що це за технологія і яким чином цей РЕБ може забезпечити захист Збройних Сил та кожного солдата?

Коротка передісторія. Ми брали участь у випробуваннях у Запорізькій області, де були присутні представники Десантно-штурмових військ (ДШВ). Вони високо оцінили роботу системи COUNTER FPV, але висловили одне зауваження: "Це чудово для техніки, але як щодо захисту людей? Створіть щось, що можна було б носити на собі для захисту групи людей." Це підштовхнуло нас до ідеї розробити РЕБ-рюкзак. Цей рюкзак виявився досить універсальним. Його можна використовувати як під час руху, так і в стаціонарних умовах. Наприклад, коли група сідає у вантажівку або пікап, рюкзак можна закріпити зверху, і він продовжуватиме виконувати свої функції. На сьогоднішній день він зарекомендував себе дуже добре. Ми постійно вдосконалюємо його: додаємо нові частоти, покращуємо антени та батареї. Зараз у нас є ціла лінійка таких рюкзаків для різної кількості частот, і вони включені до державного оборонного замовлення.

Я вже розумію, що ви активно працюєте над новими розробками, не зупиняєтесь, удосконалюєте. І ось такий цікавий бренд, як KVERTUS Azimuth. Яка специфіка цього засобу радіоелектронної розвідки? У чому полягає суть?

До цього проєкту ми підійшли свідомо понад рік тому, оскільки радіоелектронна боротьба без радіоелектронної розвідки не є настільки ефективною, як могла б бути. Ми інвестували значні кошти в розробку з нуля засобу під назвою Azimuth. На сьогодні це обладнання здатне виявляти всі типи БПЛА, які літають, їздять або плавають у радіусі 20-25 км. Це досить вражаючий показник, який перевершує багато світових аналогів. Особливість цього засобу полягає в його надзвичайній швидкості. Щоб не вдаватися до абстрактних цифр, просто зазначу, що він у 54 рази швидший за американський зразок. Це дозволяє бачити маски сигналів у режимі онлайн. Тобто ми можемо розкласти цю маску і зрозуміти, що саме летить, на якій відстані, з якого напрямку та як ефективно протидіяти.

Нещодавно ваша компанія підписала угоду з "Українською бронетехнікою", виробником броньованої техніки. І що це дає? Можливо, це нові можливості, певні фінансові інвестиції?

Дивіться, яка специфіка по РЕБу. Його катастрофічно не вистачає на фронті. Через це попри те, що держава забезпечує військових, є ще дуже багато зборів від волонтерів, фондів, бізнес допомагає, всі намагаються купити РЕБ. І куди ставлять цей РЕБ? Правильно, на машини, на артилерію, на позиції, на медиваки тощо. І от ми вирішили: щоби зменшити кількість оцих зборів, ми пішли до виробників броньованої техніки, виробників броньованих джипів, машин і запропонували їм партнерство у вигляді того, що ми будемо обладнувати всю техніку ще з заводу. Це дає перевагу. Коли, до прикладу, виїжджають автомобілі "Новатор-2", які замовила Нацгвардія, вони вже обладнані засобом протидії FPV-дронам і можуть одразу повноцінно виконувати свої функції, не чекаючи того, що машину підіб'ють, відправлять на ремонт і зрозуміють, що потрібно було поставити якийсь засіб РЕБ.

І ось це наш початковий договір із виробником броньованої техніки, і ми активно розвиваємо наші відносини. Спочатку ми займалися обладнанням виключно автомобілів "Новатор-2", проте тепер плануємо розширити нашу співпрацю на 2025 рік, включивши всю лінійку техніки, що буде сходити з конвеєрів.

Звісно, варто продемонструвати ваші розробки і на міжнародному рівні. Чого досягла Україна під час значних випробувань, зокрема на виставці в Парижі? Ваша компанія там була представлена. Які були відгуки?

Так, наша компанія взяла участь у виставці Eurosatory в Парижі. Ми представлялися в складі Національної асоціації виробників озброєння та бойової техніки України на стенді Audi. Ми продемонстрували наші передові розробки, які зараз ефективно виконують завдання на фронті. Зокрема, нашими хедлайнерами стали антидронові рушниці, засоби протидії FPV-дронам та система KVERTUS Azimuth. Я хочу зазначити, що наша продукція викликає великий інтерес серед міжнародних спільнот. Багато засобів, представлених світовими виробниками на виставці (я спеціально виділив час, щоб ознайомитися з ними), відповідають рівню технологій 2020-2021 років за частотами, потужністю та принципами роботи. На даний момент, у контексті війни в Україні, вони були б зовсім неактуальними. Це перше.

По-перше, загроза дронів набуває глобального масштабу, не обмежуючись лише Україною. У будь-якій країні, де з'являється дрон і спричиняє вибух, негайно шукають способи протидії. Україна, яка нині займає провідні позиції у цій сфері, використовує власні ресурси для захисту своїх громадян. Завдяки бойовому досвіду, українські розробки заслуговують на довіру та визнання.

Related posts