Власник банку "Альянс" Щербань виводить активи та інвестує у різноманітні бізнеси, пов'язані з Росією, повідомляють ЗМІ.


Власник банку "Альянс" Павло Щербань почав активно виводити фінансові ресурси з проблемної установи, спрямовуючи їх в інші сфери бізнесу з метою зменшення власних ризиків. За даними "Українських новин", Щербань інвестував мільярди гривень у роздрібну торгівлю, нафтову логістику, аграрний сектор та інформаційні технології. Тим часом банк "Альянс" опиняється у центрі боргових та корупційних скандалів, стаючи фігурантом численних гучних кримінальних справ. Частина нових бізнесів, можливо, має зв'язок із російським олігархом.

Автори акцентують увагу на двох компаніях, де акціонером є Щербань, і де статутний капітал становить по 1 млрд грн. Це ТОВ "Навіум Нафта" (45172957) та ТОВ "Табакос трейд" (45378245), що були засновані у грудні 2023 року.

Серед видів діяльності першої компанії - гуртова торгівля паливом, будівництво електропостачальних споруд, гуртова торгівля хімічними речовинами, оренда та управління власною або орендованою нерухомістю. Для другої компанії характерні такі напрямки, як гуртова торгівля відходами та вторинною сировиною, продаж тютюнових виробів, інших товарів, а також діяльність у сфері вантажоперевезень тощо.

Видання зазначає, що 1 млрд грн є умовним статутним капіталом, адже компанія має рік на його внесення. Проте масштаб, що його визначив Павло Щербань, очевидний: маючи потенційний борг у 1,2 млрд грн у справі "Укренерго", він планує інвестувати 2 млрд грн у бізнеси, які не пов'язані з банківським сектором, принаймні на папері.

Керівником ТОВ "Табакос трейд" Щербань призначив Павла Парцевського, який заснував кілька невеликих комерційних підприємств. Додатково, Парцевський також очолює інтернет-магазин з продажу дронів, зареєстрований на британську офшорну компанію EXTRA VENTURE LTD, власницею якої є жителька Французької Полінезії.

Цікаво відзначити, що бухгалтером цього магазину дронів вказаний Дмитро Сніцарук. Людина з такими ж ініціалами була вказана як контактна особа замовника в системі Prozorro для АТ "Космічні системи" - нинішня назва дочірньої компанії російської АФК Система, що належить олігарху Володимиру Євтушенкову, як зазначено в матеріалі.

Ще один значний інвестиційний проєкт Щербаня - закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "АЛБ" (АТ ЗНВКІФ "АЛБ") (44991355), заснований у травні 2023 року з статутним капіталом у розмірі 700 млн грн. За інформацією з Єдиного реєстру підприємств та платформи YouControl, фонд вклав кошти в ТОВ "Альянс Діджитал" (45342575). Це підприємство фактично є аутсорсинговим ІТ-відділом банку "Альянс". Компанія зареєстрована як резидент "Дія.Сіті".

Фонд очолює Марина Бочарова, яка є дружиною Сергія Бочарова, заступника голови правління банку "Альянс" та бізнес-партнера Щербаня. Разом вони створюють "альтернативну реальність" для топ-банкірів, які прагнуть уникнути повного банкрутства у разі виведення "Альянсу" з ринку Нацбанком. Щербань і Бочаров також є акціонерами фонду "АЛБ", а також ІТ-компаній "Монвел" і "Монвел Арт", кожна з яких має по 100 млн грн. Крім того, компанія "Альянс Пеймент Системс", що володіє платіжним функціоналом банку, має активи в розмірі майже 30 млн грн, як зазначено в статті.

На думку авторів, саме ці інвестиції спричинили відмову Щербаня від формального збільшення своєї частки в "Альянсі" до 25%. Окрім того, на це рішення також міг вплинути скандал, пов'язаний з участю "Альянсу" у кримінальній справі щодо розкрадання коштів "Укренерго" на суму понад 1,7 млрд грн, а також численні порушення нормативів НБУ, численні штрафи за участь у відмиванні коштів і звинувачення в підробці документів.

"І це готовий пакет, з яким регулятор (Національний банк) мав би вивести фінустанову з ринку", - йдеться в статті.

Related posts